1
LOK
13.00
Edustus, 3. div.

PJK - Ilves/2  0 - 3

Keskuskenttä

Edustuksen kausi päätökseen

PJK pelasi kauden viimeisen ottelun Ilves/2 vastaan Pirkkalassa miellyttävässä syyssäässä. Huhut tippuvien määristä sekoittivat viimeisen kierroksen pelejä ja näin sarjataulukkoon piirretty viiva tuntui olevan vain kosmetiikkaa. Tästä sopii kyllä antaa palloliitolle palautetta, kun kaudesta toiseen sarjanousijat ja -tippuneet selviävät vasta kabinettien kautta. PJK tavoite oli kuitenkin säilyttää 8 sija, joka oli sen omissa käsissä. Ilves/2 voitto oli tärkeämpi, sillä TKT ja Loiskeen hävitessä se nousisi sarjataulukossa ylöspäin. PJK loppukautta on rasittanut alkanut futsal kausi. PJK lähtikin otteluun kevyellä kokoonpanolla, jota oli vahvistettu kakkosjoukkueen ja ikämiesten turvin. Ilves puolestaan oli liikkeellä nuorella joukkueella.

Ottelu lähti käyntiin Ilveksen pienoisella painostuksella. Jo 6 minuutin kohdalla laidalta tullut syöttö ohjattiin maalin ja näin keltaiset siirtyivät 0-1 johtoon. Ilveksen hallinta oli maalia lukuunottamatta hyvin näennäistä, eikä joukkue kovinkaan vaarallisille paikoille päässyt. PJK oli muutama hyvä vastahyökkäys tilanne, mutta maaliin palloa ei saatu. Ensimmäisen puoliskon lopulla keltaiset siirtyivät kuin varkain 0-2 johtoon, kun veto kimpoili PJK puolustajista tolpan kautta maaliin.

Toinen puoliaika oli vapaampaa peliä molemmilta joukkueilta ja ottelussa mentiin päästä päähän. Ilvekselle syntyi tohinassa hieman paremmat paikat, kun muutamaan otteeseen joukkue pääsi jopa yksin läpi. 71 minuutin kohdalla Ilves teki 0-3 maalin, joka jäi myös ottelun loppulukemiksi. PJK sai luotua hyviä paikkoja, mutta palloa ei saatu tolppaa lähemmäksi maalia.

Ottelussa nähtiin myös hienot 10 minuuttia, kun PJK taustalla pitkään vaikuttanut ikämiehissä pelaava Timo Raittinen vaihdettiin kentälle 80 minuutin kohdalla. Timo sai kapteenin nauhan Pekka Kötöltä ja näin molempien joukkueiden kapteenit tulivat samasta Raittisen perheestä, kun Ilveksen kapteenina toimi Timon poika Konsta Raittinen.

PJK säilytti 8 sarjasijoituksen, kun samaan aikaan TKT hävisi Härmälle lukemin 2-1 ja Pallo-Iirot murskasivat Loiskeen 0-8. Näin PJK säilytti 8 sijan sarjassa, mikä on yksi pykälä paremmin kuin edellisenä vuonna. Joukkueen taustajoukot ovat aloittaneet tulevaan kauteen valmistautumisen ja iso osa pelaajista on siirtynyt parketin puolelle taistelemaan Suomen mestaruudesta.

PJK kiittää kaikkia mukana olleita kaudesta. Taustajoukot, kioskin pitäjät, sponsorit ja yhteistyökumppanit! Tulevana vuonna jatketaan taistelua 3. divisioonassa!

Tilastot

0 - 3

Ilves/2
(0-2)

Joukkueen ajankohtaiset ottelut

Ei otteluita
Ottelulista

Pirkkalan Jalkapalloklubi ry

1577745-3

Kreetankuja 4

33950 Pirkkala